facebook twitter googleplus

Gediz Üniversitesi'nden Elektrik Üreten Şeffaf Güneş Panelleri

Politika

2019-02-12 12:37:44


Güneş enerjisinin önemi ve kullanılan alanları günümüzde ve gelecekte her yer güneş paneli olacak şeklinde artmayla  devam edilirken Gediz Üniversitesi'nden bizleri gururlandıracak bir gelişmeye imza attı.

 

 

Enerji kaynağı konusunda çağımızın en önemli şeylerinden biri kuşkusuz güneş ve bu bağlamda güneş enerjisi, alternatif enerji seçeneğimiz olarak gerek çevremizi, gerekse uzun çaplı bir planlamada doğal yaşantımızı olumlu yönde kurtarabilir.

Bu konuda, yani güneş enerjisi ve kullanıldığı sistemler konusunda dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de farklı çalışmalar yürütülmekte. İşte bu çalışmamaların yürütüldüğü yerlerden biri olan İzmir Gediz Üniversitesi, ses getiren bir başarıya imza attı.

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam ve araştırma ekibi, fiziki yapı olarak kâğıdı andıran şeffaf paneller üretti. Bu panelleri özel kılan şey ise, onların temelde birer güneş paneli oluşu ve güneş enerjisi ile elektrik üretebilme yetileri. Nanoteknoloji yöntemi ile panelleri geliştiren ekip bu süreçte ses dalgalarını kullanarak panelleri gerekli özelliğe getirmiş. Özünde plastikten elde edilen bu paneller, rahatlıkla esneme ve bükülme işlemi de gerçekleştirebilmekte.

Yaptıkları çalışma ile ABD'ye davet edildiklerini dile getiren Bayam, patent başvurusunda bulundukları buluşla alakalı İsviçrelilerle beraber çalıştıklarını ve panellerin daha da geliştirilmesi konusunda adımlar attıklarını da sözlerine ekledi. Bu arada panellerin plastikten üretiliyor oluşu, geri dönüşüme uygun oldukları anlamına geliyor ki bu özellik de günümüzde oldukça önemli.

 

Kaynak:
Etiketler : ,
Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

VİDEO GALERİYAZARLAR

  • Alptekin DaşargölAlptekin DaşargölTest
  • Üretken İnsanlarÜretken İnsanlarBir Dünya Yaratır Kadın
  • Özcan SaralÖzcan SaralCemaatin Vurucu Timi
  • Nurcan CanpulatNurcan CanpulatSiyaset ve sektörel gözlem
Alptekin DaşargölTest

FOTO GALERİ

Kapat